BERLÍNSKÁ FILHARMONIE

SIR SIMON RATTLE (Dirigent)
LANG LANG (Piano)

Přímý přenos z Berlínského Waldbühne
Neděle | 28. června 2015 | 20:15 hodin

Simon Rattle a Lang Lang ve Waldbühne

Na závěrečný koncert ve Waldbühne se Berlínská filharmonie obklopí řadou známých osobností, včetně dirigenta Simona Rattla a klavírního virtuosa Lang Langa, který vystoupí jako sólista Griegova koncertu pro klavír.

Společně přivedou k životu nejznámější melodie z Holywoodských filmů, jako jsou Harry Potter, E.T., Ben Hur a mnoho dalších.

Berlinska filharmonie

Účinkují:

Berlínská filharmonie
Sir Simon Rattle (Dirigent)
Lang Lang (Piano)

Program:

Edvard Grieg (klavírní koncert a moll, op. 16)
Filmová hudba Johna Williamse, Miklóse Rózsy, Bernarda Herrmanna a dalších.

Tradiční koncert ve Waldbühne, kterým Berlínská filharmonie zakončí svou sezónu, slibuje jako již tradičně program nabitý obzvláště sváteční atmosférou. Tentokrát sir Simon Rattle zahrne žánr filmové hudby, který je jinak v rámci filharmonických koncertů velmi neobvyklým.

Výňatky z Harryho Pottera a E.T. jsou z dílny Johna Williamse, který za svou tvorbu získal řadu Oskarů a cen Grammy a je považován za nejlepšího skladatele filmové hudby současnosti.

Miklós Rózsa byl neméně slavným - zkomponoval hudbu například k filmu Ben Hur, včetně scény, která je pravděpodobně nejznámějším závodem koňských spřežení ve filmové historii.

Dále je tu Bernard Herrmann, který se stal světově známým díky své spolupráci s Alfrédem Hitchcockem (například filmy Potíže s Harrym, Vertigo, Marnie, Psycho).

To ale není vše! V divadle pod širým nebem dále uvidíme klavírního virtuósa Lang Langa, který svou volbou koncertu od Edvarda Griega vybral v tomto žánru naprosto výjimečnou kompozici. Nesmírně náročný závěr sóla první věty považoval za tvrdý oříšek i takový virtuóz jakým byl Franz Liszt, který tento velmi složitý kus příznačně přirovnal k "omamnému nápoji". Na druhou stranu to byl taktéž Liszt, který udělal neuváženou poznámku, když přirovnal jeden z motivů první věty k švédské lidové písničce... což v té době byla jedna z nejhorších věcí, kterou mohl norovi Griegovi říci. Rakousko-Uherský skladatel však své faux pas napravil svým zjevným nadšením ze závěru: "Říkám Vám, aby jste pokračoval - máte na to! Nenechte se odradit!"

Kino Slavia, Mariánské Lázně
Kino Slavia, Mariánské Lázně